BİR MÜZİK ARMONİSİ:UMUT ALBAYRAK

UmutAlbayrak008
  • "Ülkemizdeki müzisyenler son zamanlarda müzik alanında teknolojik gelişmeleri daha yakından takip etmekte ve bireyler kendilerini her geçen gün daha da geliştirmektedir"

  • "Kıbrıslılar artık kendi içlerinden kendi müziğini yapan insanların çalışmalarını incelemeye ve takip etmeye önem veriyorlar."

Ahmet ÖZYAŞAR


Bu haftaki konuğumuz Umut Albayrak.Genç yaşına rağmen gerek ülkemizde gerek yurtdışında birçok başarılı konserlere hem ferdi olarak hemde birçok ünlü sanatçı ile beraber imza atmış bir sanatçı. Çocuk yaşlardan itibaren müzikle ilgilendiğini belirten Umut özgeçmişi hakkında kısaca şunları söylüyor:

"Çocuk yaşdan itibaren müzikleyim"

"1982 izmir doğumluyum. Müzikle tanışmam ilkokul yıllarında keman dersleriyle oldu. Sonraları bunu piyano ve şan dersleri izledi. Üniversite yıllarına geldiğimde bu işi profosyonel yapacaksam eğitim almanın şart olduğunu düşündüm ve üç tane müzik okulu kazandım ve aralarından Dokuz Eylül üniversitesini seçtim . Önce Dokuz Eylül üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi müzik bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra aynı okulda Güzel Sanatlar Enstitüsünde müzikoloji yüksek lisansı yaptım.

Üniversite yıllarından başlayarak birçok çok sesli koroda görev aldım ve çeşitli senfonilerle çalışıp, birçok önemli isimlerle konserler verdim. Bunun yanı sıra kendi orkestramla Kıbrısta solo konserlere başladım. Daha sonra Türkiye ve dünyanın önemli isimleriyle çalışıp ortak projelere imza attım. Fahir Atakoğlu, Zülfü Livaneli, Maria Faranduri, Vasilis Papakostandin, Pandalis Talasinos, Teodorakis bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Kıbrıs'ın her iki yakasından müzisyenlerle de çalışmalarda bulundum."

Müzik üretiminde grafik yükseliyor

Kıbrıs'ta müzik üretimi konusunda son zamanlarda önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Umut Albayrak sözlerine şöyle devam ediyor: "Kıbrısta müzikle uğrasan çok değerli ve istekli kişiler var. Adanın içinde bulunduğu sıkıntılı süreçler neticesinde yıllarca Kıbrıs'ta ortaya konan çalışmalar birçok imkansızlık içinde şekillendirildi. Ancak son yıllarda gelişen,dünyaya ayak uyduran Kıbrıs'ta her alanda olduğu gibi müzik alanında da teknolojik gelişmeler daha yakından takip edilmekte ve bireyler kendilerini her geçen gün daha da geliştirerek, dünyayı daha da yakından takip ederek, duygularına şekil vermekteler.

Kıbrıs insanının da kendisine ulaştırılan kaliteli çalışmaları destekler pozisyona gelmesi Kıbrıslı müzisyenleri de doğru orantılı olarak etkilemekte ve daha kalıcı kaliteli çalışmalar ortaya konmasına ve Kıbrıs müzik tarihine katkı koymaya yardımcı olmaktadır. Ben bunu kendi çalışmalarımda gözlemliyorum. Kıbrıs insanı kendisine sunulan kaliteli çalışmaları kabul edip hakettiği değeri veriyor."

UmutAlbayrak012"Konserlerim bir müzik armonisi"
Konser sanatçısı olmasının kendisinin çizdiği yol olduğunu belirten Umut, "Müzik dünyasında çok çeşitli yollarla yaptıklarınızı insanlarla paylaşabilirsiniz. Bunlardan biri de konserler. Ben gerek yaptığım müzik tarzı gerekse insanlarla kurmak istediğim iletişim şeklini göz önüne aldığımda albüm çalışmaları haricinde canlı performanslarımda konserleri tercih ediyorum. Çünkü ben ada içinde ve dışında tangodan, akdeniz müziğine dünya müziklerinden Kıbrıs'ın yerel müziklerine, Bati klasik müziğinin örneklerine kadar pek çok değişik repertuvarı seslendiriyorum.

Ülkemizde beni daha çok babam Dr. Arif Albayrak'ın çalışmalarını seslendirerek tanıdılar. Ancak babamın çalışmaları haricinde de geniş ve farklı bir repertuvarla izleyenlerime sesleniyorum. Yurt içi ve dışından pek çok müzisyen de bu zorlu ama keyifli yolculukta bana eşlik ediyor. Farklı dillerden farklı müzisyenleri ortak notalarda buluşturarak dünya üzerindeki tüm insanların farklılıklarından faydalanarak aslında ne kadar da benzediklerini anlatmaya çalışıyoruz.

Kıbrısta ki konserlerde en sevdiğim yan insanlar Umut Albayrak konserine geldiğinde Umut Albayrak'ın şarkılarını dinlemeye geliyorlar. Kıbrıslılar da artık kendi içlerinden kendi müziğini yapan isanların çalışmalarını incelemeye ve takip etmeye önem veriyorlar. Bu da emek edilen ve mesai harcanan şeylerin Kıbrıs insanı tarafından kabul gördüğünü ortaya koyuyor"

"Albümüm yakında çıkıyor"
Konser ve album çalışmaları hakkında bilgi veren Umut Albayrak,her iki çalışmanın son derece güzel gittiğini belirterek yakında çıkacak olan albümünün de müjdesini verdi:

"Konserler devam ediyor. Son olarak yenile Avustralya da iki konser verdim . Oradaki başarılı konserlerimiz sonucunda farklı konserler için anlaşmalar yaptık . Bununla beraber albüm çalışmasının sonundayız.Artık sadece baskı işleri kaldı. Bunun neticesinde tüm adada ve yurtdışın da tanıtım konserlerimize başlayacağız. Bunun haricinde farklı müzisyenlerle devam ettirdiğim farklı projeler için de çalışmalarımız hem yurtiçi hem de yurtdışında devam edecek."

umut-bg